Средната възраст в която децата започват да правят първите си стъпки варира между 10 и 15 месеца. Най-важният съвет е никога да не настоявате детето да ходи докато той или тя не се чувства готово да направи това.
Първите му стъпки.
Кратък профил на голямо завоевание.
Бавно но сигурно. Това е как децата се учат да ходят: един опит след друг, една стъпка след друга. Да се научат да се движат наоколо представлява важен етап в процеса на израстване, тъй като това води до независимост. Като правило децата завършват този процес в интервала между 10 и 24 месеца и не е добра идея да се правят сравнения, тъй като всяко дете прави нещата по свой собствен начин и това трябва да се уважава. Във всеки случай пътят към независимост минава през две отделни фази.
Първите движения.
Началната фаза се състои в постигането на изправено положение и първите постоянни стъпки. След като се научи да пълзи в хода на неговото странстване на четири крака бебето скоро ще потърси да се държат за нещо за в опит да се изправи: на ръба на дивана на крака на маса или в ъгъла на стаята. Опитвайки се да се държи стабилно колкото може малкото дете ще се опита да се изправи, а в първите си опити неминуемо ще се окажете на дупето си. Тези опити трябва да се уважават без никакъв страх или изкушение да се намесите: пелените ще омекотят падането му и всяка намеса от наша страна най-вероятно само ще предизвика безпокойство у детето и ще застраши бързото му постигане на целта. В тази фаза, както и във всяка от следващите основната работа на родителя е превенцията: килимите и пода трябва да се поддържат чисти, всички препятствия и опасни предмети трябва бързо да бъдат отстранени от обсега на детето.
След като е постигнало изправено положение детето ще се опита да направи първите си стъпки докато все още се държи за подкрепа , ако успее ще се чувства победител. В тази фаза е добра идея да се намали времето прекарано в кошарата, тъй като това предлага оскъдна възможност за движение. Оставете го да се възползва от по-широко пространство. Очевидно е, че най-напред ще бъде малко по-нестабилно и позицията на краката може да изглежда малко странно не само поради обемисти му пелени, но също така и поради нуждата му за по-голяма стабилност.
Придобиване на доверие.
През следващите месеци малкото дете ще бъде напълно погълнато от опитите си да придобият по-голяма увереност в ходенето и ще се опита да се движи без никаква форма на подкрепа. По време на тази фаза родителите му могат да му помогнат с малки домашни излети и чрез предлагане на насърчение. Детето ще се опитва да ходи, като се премества от една опора на друга. Най-полезното упражнение е да коленичи на малко разстояние от детето си и да разтворите ръцете си: то няма да бъде в състояние да устои на изкушението да ви достигне и безстрашно ще направи първите си стъпки само.
В този момент едно дете очевидно не може напълно да контролира движенията си, то все още не е в състояние да прецени разстоянията добре и му е трудно да се справят с всяка загуба на равновесие. Падания и дребни инциденти ще бъдат неизбежни, но дори и в тези случаи опитите му не трябва да бъдат придружени от тревожност и страх и е необходимо да се устои на изкушението да му се помогне. В разстояние на няколко месеца стъпките му ще станат по-стабилни и по-бързи, което ще му позволи да се движи и скача.
Като цяло номера на обувките трябва да се променя:
Приблизително на всеки 2 месеца между 1 и 3 години;
Приблизително на всеки 3 месеца между 3 и 6 години;
Приблизително на всеки 4 месеца между 6 и 10-годишна възраст;
Приблизително 5 месеца между 10 и 12 години.
Обувки не е необходимо да имат подкрепа на свода, освен когато е по медицинска препоръка.
Въпреки това е важно да се изберът обувки със стелки, които са предназначени специално за да отговорят на нуждите на краката на децата по време на различните етапи на растеж и развитие.
Повечето обувки Primigi имат кожени стелки, които могат да бъдат отстранени и почистени.
Още от раждането трябва да се гарантира здравето на крака на детето. Важно е да:
-измивайте краката на детето ежедневно и ги подсушавайте добре, като се обръща специално внимание на областта между пръстите.
-поддържайте ноктите къси.
-уверете се, че обувката не е прекалено стегната, нито прекалено къса.
-не предавайте обувките от едно дете на друго.
За да намерите най-близкия до вас Primigi магазин натиснете тук.